Informacje
|
INFORMACJA
Likwidacja barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych
Realizacja powyższych zadań ma na celu umożliwienie lub w znacznym stopniu ułatwienie osobie niepełnosprawnej wykonywanie podstawowych, codziennych czynności lub kontaktów z otoczeniem.
Pisemny wniosek o dofinansowanie likwidacji wyżej wymienionych barier funkcjonalnych osoba niepełnosprawna składa w powiatowym centrum pomocy rodzinie właściwym dla miejsca zamieszkania. O dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne, które mają trudności w poruszaniu się, jeżeli są właścicielami nieruchomości lub użytkownikami wieczystymi nieruchomości albo posiadają zgodę właściciela lokalu lub budynku mieszkalnego, w którym stale zamieszkują.
O dofinansowanie likwidacji barier w komunikowaniu się i technicznych mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności.
Dofinansowanie ze środków Funduszu nie przysługuje, jeżeli podmiot ubiegający się o dofinansowanie ma zaległości wobec Funduszu lub podmiot ten był, w ciągu trzech lat przed złożeniem wniosku, stroną umowy o dofinansowanie ze środków Funduszu, rozwiązanej z przyczyn leżących po stronie tego podmiotu.
Ponadto dofinansowanie nie może obejmować kosztów realizacji zadania poniesionych przed przyznaniem środków finansowych i zawarciem umowy.
Przepisy przedmiotowego rozporządzenia nie definiują zakresu żadnej z barier. W związku z powyższym można przyjąć, iż: • bariery architektoniczne to wszelkie utrudnienia występujące w budynku i w jego najbliższej okolicy, które ze względu na rozwiązania techniczne, konstrukcyjne lub warunki użytkowania uniemożliwiają lub utrudniają swobodę ruchu osobom niepełnosprawnym; • bariery techniczne to przeszkody wynikające z braku zastosowania odpowiednich do rodzaju niepełnosprawności, przedmiotów lub urządzeń. Likwidacja tej bariery powinna powodować sprawniejsze działanie osoby niepełnosprawnej w społeczeństwie i umożliwić wydajniejsze jej funkcjonowanie; • bariery w komunikowaniu się to ograniczenia uniemożliwiające lub utrudniające osobie niepełnosprawnej swobodne porozumiewanie się i/lub przekazywanie informacji.
Osoby posiadające orzeczenia KRUS, MSWiA czy MON mogą ubiegać się o dofinansowanie likwidacji barier jeżeli ich orzeczenie zostało wydane na stałe przed dniem 1 stycznia 1998 r.
Przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze
PRZEDMIOTY ORTOPEDYCZNE I ŚRODKI POMOCNICZE są to wyroby medyczne (refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia) min. pieluchomajtki, cewniki, protezy kończyn, wózki inwalidzkie, aparaty słuchowe i inne – wskazane w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2017 r. w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie, na podstawie zlecenia lekarza wskazanego w wyżej wymienionym rozporządzeniu.
Warunkiem ubiegania się o dofinansowanie ze środków PFRON zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze jest złożenie wypełnionego druku wniosku wraz z załącznikami: 1. kopią aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności, 2. kopią zrealizowanego zlecenia na zaopatrzenie w dany przedmiot, potwierdzoną za zgodność odpisu z oryginałem, przez realizatora zlecenia. 3. oryginałem faktury z uwzględnioną kwotą opłaconą w ramach NFZ.
Wnioskodawca ma również możliwość załączenia do wniosku kopii niezrealizowanego zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne, potwierdzającego przyznanie refundacji NFZ oraz fakturę proforma z adnotacja o wysokości refundacji NFZ oraz terminem realizacji zlecenia. W takim przypadku dofinansowanie jest przekazywane do realizatora zlecenia np. sklepu po wcześniejszym otrzymaniu zaświadczenia o przyznaniu dofinansowania oraz dostarczeniu oryginału faktury i kopii już zrealizowanego zlecenia.
O dofinansowanie zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, jeżeli przeciętny miesięczny dochód, w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych, podzielony przez liczbę osób we wspólnym gospodarstwie domowym, obliczony za kwartał poprzedzający miesiąc złożenia wniosku, nie przekracza kwoty: • 50 % przeciętnego wynagrodzenia na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym, • 65 % przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej.
Osoby posiadające orzeczenia KRUS, MSWiA czy MON mogą ubiegać się o dofinansowanie zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze jeżeli ich orzeczenie zostało wydane na stałe przez dniem 1 stycznia 1998 r.
Dofinansowaniem nie mogą zostać objęte przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze zakupione przed dniem wydania orzeczenia o niepełnosprawności.
Dofinansowanie do sprzętu rehabilitacyjnego
Osoby indywidualne
Dofinansowanie do zakupu sprzętu rehabilitacyjnego ze środków finansowych PFRON udzielane jest za pośrednictwem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR) właściwego ze względu na miejsce zamieszkania.
O dofinansowanie mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, jeżeli: • przeciętny miesięczny dochód, w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych, podzielony przez liczbę osób we wspólnym gospodarstwie domowym, obliczony za kwartał poprzedzający miesiąc złożenia wniosku, nie przekracza kwoty: • 50% przeciętnego wynagrodzenia na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym, • 65% przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej, • zachodzi potrzeba prowadzenia rehabilitacji w warunkach domowych przy użyciu tego sprzętu.
Przepisy nie określają katalogu sprzętu, który może być objęty dofinansowaniem, natomiast sprzęt rehabilitacyjny rozumiany jest jako sprzęt wspomagający proces rehabilitacji lub sprzęt służący do usprawniania zaburzonych funkcji organizmu. Jest to sprzęt niezbędny do prowadzenia zajęć rehabilitacyjnych mający za zadanie osiągnięcie przy aktywnym uczestnictwie osoby niepełnosprawnej możliwie najwyższego poziomu jej funkcjonowania, jakości życia i integracji społecznej.
Dofinansowanie nie może obejmować kosztów realizacji zadania poniesionych przed przyznaniem środków finansowych i zawarciem umowy.
Osoby posiadające orzeczenia KRUS, MSWiA czy MON mogą ubiegać się o dofinansowanie zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny jeżeli ich orzeczenie zostało wydane na stałe przed dniem 1 stycznia 1998 r.
Ocena o zasadności wniosku, ocena spełnienia warunków formalnych oraz podjęcie decyzji o udzieleniu dofinansowania należy do kompetencji Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.
Dofinansowanie do sprzętu rehabilitacyjnego
Osoby prawne
Dofinansowanie do zakupu w sprzęt rehabilitacyjny ze środków finansowych PFRON udzielane jest za pośrednictwem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR) właściwego ze względu na miejsce siedziby.
Osoby prawne składają wnioski o dofinansowanie ze środków Funduszu do Centrum w terminie do 30 listopada roku poprzedzającego realizację zadań.
O dofinansowanie mogą ubiegać się jeden raz w roku osoby prawne, jeżeli: 1. prowadzą działalność związaną z rehabilitacją osób niepełnosprawnych przez okres co najmniej 2 lat przed dniem złożenia wniosku. 2. udokumentują posiadanie środków własnych lub pozyskanych z innych źródeł na sfinansowanie przedsięwzięcia w wysokości nieobjętej dofinansowaniem ze środków Funduszu.
Przepisy nie określają katalogu sprzętu, który może być objęty dofinansowaniem, natomiast sprzęt rehabilitacyjny rozumiany jest jako sprzęt wspomagający proces rehabilitacji lub sprzęt służący do usprawniania zaburzonych funkcji organizmu. Jest to sprzęt niezbędny do prowadzenia zajęć rehabilitacyjnych mający za zadanie osiągnięcie przy aktywnym uczestnictwie osoby niepełnosprawnej możliwie najwyższego poziomu jej funkcjonowania, jakości życia i integracji społecznej.
Dofinansowanie nie może obejmować kosztów realizacji zadania poniesionych przed przyznaniem środków finansowych i zawarciem umowy.
Ocena o zasadności wniosku, ocena spełnienia warunków formalnych oraz podjęcie decyzji o udzieleniu dofinansowania należy do kompetencji Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.
Turnusy Rehabilitacyjne
TURNUS – oznacza zorganizowaną formę rehabilitacji społecznej połączonej z elementami wypoczynku, której celem jest ogólna poprawa psychofizycznej sprawności oraz rozwijanie umiejętności społecznych uczestników, między innymi przez nawiązywanie i rozwijanie kontaktów społecznych, realizację i rozwijanie zainteresowań, a także przez udział w innych zajęciach przewidzianych programem turnusu. Pobyt na turnusie rehabilitacyjnym trwa 14 dni.
Z dofinansowania do uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym mogą skorzystać osoby niepełnosprawne posiadające aktualne orzeczenie: • o zakwalifikowaniu do jednego z trzech stopni niepełnosprawności (znaczny, umiarkowany lekki) lub • o niepełnosprawności wydane przed ukończeniem 16 roku życia, • o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy na podstawie odrębnych przepisów (orzeczenia ZUS) lub • o zaliczeniu do jednej z trzech grup inwalidzkich (pierwsza, druga, trzecia).
Osoby posiadające orzeczenia KRUS, MSWiA czy MON mogą ubiegać się o dofinansowanie do uczestnictwa w turnusie jeżeli ich orzeczenie zostało wydane na stałe przed dniem 1 stycznia 1998r.
Warunkiem ubiegania się o dofinansowanie jest: 1. posiadanie aktualnego orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność, 2. skierowanie na turnus rehabilitacyjny przez lekarza pod którego opieką znajduje się osoba niepełnosprawna (np. lekarz podstawowej opieki zdrowotnej), 3. złożenie kompletu wymaganych dokumentów, 4. nie uzyskanie w danym roku dofinansowania na ten cel (dofinansowanie do uczestnictwa w turnusie przysługuje raz w roku), 5. udział w turnusie, który odbędzie się w ośrodku wpisanym do rejestru ośrodków, prowadzonego przez wojewodę, 6. wybranie organizatora turnusu, który posiada wpis do rejestru organizatorów turnusu, 7. uczestniczenie w zajęciach przewidzianych w programie turnusu, 8. nie pełnienie funkcji członka kadry na turnusie oraz nie pełnienie roli opiekuna innego uczestnika tego turnusu, 9. złożenie oświadczenia o wysokości dochodów wraz z informacją o liczbie osób we wspólnym gospodarstwie domowym, 10. w przypadku turnusu, którego program przewiduje zabiegi fizjoterapeutyczne, przedstawienie podczas pierwszego badania na turnusie zaświadczenia lekarskiego o aktualnym stanie zdrowia w szczególności o chorobie zasadniczej, uczuleniach i przyjmowanych lekach.
Ze środków PFRON nie może być dofinansowane uczestnictwo w turnusach rehabilitacyjnych finansowanych części lub w całości na podstawie przepisów o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych lub o systemie ubezpieczeń społecznych albo ubezpieczeniu społecznym rolników tj. pobyty sanatoryjne czy uzdrowiskowe finansowane przez NFZ, pobyty rehabilitacyjne w ramach prewencji rentowej ZUS czy rehabilitacji leczniczej organizowanej przez KRUS.
Wysokość dofinansowania do uczestnictwa w turnusie wynosi od 20% do 30% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale i uzależniona jest od stopnia niepełnosprawności, osiąganego dochodu czy zatrudnienia w zakładzie pracy chronionej.
Wnioski oceniane są pod kątem sytuacji społecznej osoby niepełnosprawnej dokonywanej przez pracownika socjalnego lub innego specjalistę do spraw społecznych.
Po otrzymaniu dofinansowania osoba niepełnosprawna dokonuje indywidualnie wyboru organizatora, ośrodka i terminu turnusu oraz powiadamia o tym PCPR w terminie 30 dni od dnia otrzymania informacji o przyznaniu dofinansowania, pod rygorem anulowania dofinansowania.
Wnioskodawca podczas wyboru ośrodka i organizatora turnusu kieruje się określonymi w orzeczeniu o niepełnosprawności lub wniosku lekarskim schorzeniami bądź dysfunkcjami. W przypadku niezgodności między określonymi w ww. dokumentach schorzeniach a wpisem ośrodka dotyczącym uprawnień do przyjmowania określonych grup osób niepełnosprawnych Wnioskodawca zobowiązany jest do wyboru innego ośrodka lub organizatora.
Aktualne informacje o ośrodkach i organizatorach turnusów rehabilitacyjnych, posiadającyc hwpis do rejestru wojewody dostępne są na Portalu Informacyjno-Usługowym EMPATIA.
Przyznane dofinasowanie wypłacane jest bezpośrednio do organizatora turnusów w terminie 7 dni od dnia dostarczenia oświadczenia organizatora turnusu, jednak nie później niż na 7 dni przed dniem rozpoczęcia turnusu.
Konsekwencje zarezerwowania miejsca na turnusie przed uzyskaniem dofinansowania ponosi wyłącznie Wnioskodawca.
PCPR nie zwraca kosztów uczestnictwa w turnusie, który odbył się przed przyznaniem dofinansowania.
Sport, kultura, rekreacja i turystyka osób niepełnosprawnych
O dofinansowanie działań z zakresu sportu, kultury, rekreacji i turystyki osób niepełnosprawnych ze środków PFRON mogą ubiegać się osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, jeżeli: • Prowadzą działalność na rzecz osób niepełnosprawnych przez okres co najmniej 2 lat przed dniem złożenia wniosku, • Udokumentują zapewnienie odpowiednich do potrzeb osób niepełnosprawnych warunków technicznych i lokalowych do realizacji zadania, • Udokumentują posiadanie środków własnych lub pozyskanych z innych źródeł na sfinansowanie przedsięwzięcia w wysokości nie objętej dofinansowaniem ze środków PFRON.
Dofinansowanie działań z zakresu sportu, kultury, rekreacji i turystyki osób niepełnosprawnych nie jest możliwe, jeżeli: • Wnioskodawca ma zaległości wobec PFRON, • W ciągu 3 lat przed złożeniem wniosku wnioskodawca był stroną umowy z PFRON rozwiązanej z przyczyn leżących po stronie wnioskodawcy.
Termin złożenia wniosku upływa 30 listopada roku poprzedzającego rok realizacji zadania.
Tłumacz języka migowego
O dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych do usług tłumacza języka migowego lub tłumacza-przewodnika mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności. Kompletne wnioski o dofinansowania na usługi tłumacza języka migowego lub tłumacza-przewodnika są rozpatrywane niezwłocznie, nie dłużej jednak niż w terminie 7 dni od złożenia kompletnego wniosku. O sposobie rozpatrzenia wniosku strona jest informowana w terminie do 7 dni od dnia rozpatrzenia kompletnego wniosku.
Dofinansowanie ze środków Funduszu nie przysługuje, jeżeli wnioskodawca ubiegający się o dofinansowanie ma zaległości wobec Funduszu lub podmiot ten był, w ciągu trzech lat przed złożeniem wniosku, stroną umowy zawartej z Funduszem i rozwiązanej z przyczyn leżących po stronie tego podmiotu.
Dofinansowanie nie może obejmować kosztów realizacji zadania poniesionych przed przyznaniem środków finansowych i zawarciem umowy o dofinansowanie.
Wysokość dofinansowania usług tłumacza języka migowego lub tłumacza-przewodnika nie może być wyższa niż 2% przeciętnego wynagrodzenia za godzinę jej świadczenia.
Dofinansowanie zostaje przekazane po dostarczeniu faktury/rachunku, zgodnie z zawartą wcześniej umową.
Wnioski można składać w każdym czasie w PCPR lub za pośrednictwem portalu Systemu Obsługi Wsparcia www.sow.pfron.org.pl.
Wniosek może złożyć
Każdy: • kto posiada dokument potwierdzający jego niepełnosprawność, • u kogo zachodzi potrzeba wynikająca z niepełnosprawności - osoba niepełnosprawna doświadcza stale lub okresowo trudności w komunikowaniu się wynikających z niepełnosprawności, • czyje potrzeby wynikające z niepełnosprawności, mogą być zrealizowane dzięki dofinansowaniu usług tłumacza języka migowego, co umożliwi lub w znacznym stopniu ułatwi osobie niepełnosprawnej wykonywanie podstawowych, codziennych czynności lub kontakty z otoczeniem.
Do wniosku należy załączyć: • kopię aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności lub jego odpowiednik, • fakturę proforma na wnioskowaną usługę tłumacza (liczba godzin oraz cena), • akt urodzenia dziecka – o ile dotyczy, • dokument potwierdzający prawo do reprezentowania wnioskodawcy – o ile dotyczy. |
|
Opublikowane przez: Administrator BIP | Data wprowadzenia: 2025-03-19 11:44:22 | Data modyfikacji: 2025-03-19 12:04:43.
|
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lipsku informuje, że wnioski o dofinansowanie ze środków PFRON organizacji sportu, kultury, rekreacji i turystyki osób niepełnosprawnych oraz na zaopatrzenie w sprzęt rehabilitacyjny dla instytucji przyjmowane będą
do dnia 30 listopada roku poprzedzajacego rok realizacji zadania.
DOFINANSOWANIE ORGANIZACJI SPORTU, KULTURY, REKREACJI
I TURYSTYKI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
O dofinansowanie ze środków PFRON organizacji sportu, kultury, rekreacji i turystyki osób niepełnosprawnych mogą ubiegać się osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, jeżeli:
- prowadzą działalność na rzecz osób niepełnosprawnych przez okres co najmniej 2 lat przed dniem złożenia wniosku, - udokumentują zapewnienie odpowiednich do potrzeb osób niepełnosprawnych warunków technicznych i lokalowych do realizacji zadania, - udokumentują posiadanie środków własnych lub pozyskanych z innych źródeł na sfinansowanie przedsięwzięcia w wysokości nieobjętej dofinansowaniem ze środków PFRON.
Dofinansowanie nie może obejmować kosztów realizacji zadania poniesionych przed przyznaniem środków finansowych i zawarciem umowy o dofinansowanie ze środków PFRON.
DOFINANSOWANIE DO ZAKUPU SPRZĘTU REHABILITACYJNEGO DLA PRZEDSIĘBIORCÓW
Sprzęt rehabilitacyjny to sprzęt niezbędny do prowadzenia zajęć rehabilitacyjnych mający za zadanie osiągnięcie przy aktywnym uczestnictwie osoby niepełnosprawnej możliwie najwyższego poziomu jej funkcjonowania, jakości życia i integracji społecznej.
O dofinansowanie zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny dla instytucji mogą ubiegać się osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, jeżeli spełnią m. in. następujące warunki:
- prowadzą działalność związaną z rehabilitacją osób niepełnosprawnych przez okres co najmniej 2 lat przed dniem złożenia wniosku, - udokumentują posiadanie środków własnych lub pozyskanych z innych źródeł na sfinansowanie przedsięwzięcia w wysokości nieobjętej dofinansowaniem ze środków Funduszu.
WNIOSEK SKŁADA SIĘ RAZ W ROKU !
Ograniczenia Dofinansowanie nie może obejmować kosztów realizacji zadania poniesionych przed przyznaniem środków finansowych i zawarciem umowy o dofinansowanie ze środków Funduszu. Dofinansowanie ze środków Funduszu nie przysługuje, jeżeli podmiot ubiegający się o dofinansowanie ma zaległości wobec Funduszu lub podmiot ten był, w ciągu trzech lat przed złożeniem wniosku, stroną umowy o dofinansowanie ze środków Funduszu, rozwiązanej z przyczyn leżących po stronie tego podmiotu. Ponadto dofinansowanie nie może obejmować kosztów realizacji zadania poniesionych przed przyznaniem środków finansowych i zawarciem umowy o dofinansowanie ze środków Funduszu.
Wnioski są rozpatrywane do wyczerpania środków przewidzianych na ten cel, po przekazaniu funduszy z PFRON. |
|
Opublikowane przez: Administrator BIP | Data wprowadzenia: 2023-11-01 17:21:04 | Data modyfikacji: 2025-03-19 12:04:43.
Opublikowane przez: Administrator BIP | Data wprowadzenia: 2023-02-19 21:22:44 | Data modyfikacji: 2025-03-19 12:04:43.
|
INFORMACJA DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI
Osoby niepełnosprawne, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności, mogą ubiegać się o przyznanie dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) do następujących zadań:
1) uczestnictwo osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w turnusach rehabilitacyjnych 2) zaopatrzenie w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze 3) likwidacja barier architektonicznych, technicznych i w komunikowaniu się 4) usługi tłumacza języka migowego lub tłumacza-przewodnika 5) sport, kultura, rekreacja i turystyka osób niepełnosprawnych
Wnioski o dofinansowanie ze środków PFRON można składać w wersji papierowej bezpośrednio w siedzibie PCPR w Lipsku przy ulicy Iłżeckiej 6 oraz drogą elektroniczną za pośrednictwem Systemu Obsługi Wsparcia (SOW) sow.pfron.org.pl. Do złożenia wniosku drogą elektroniczną potrzebny jest dostęp do inetrnetu, konto w Systemie Obsługi Wsparcia (SOW) oraz profil zaufany lub podpis elektroniczny.
Uwaga! Zasady i wysokości dofinansowań ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych według algorytmu w zakresie rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych w Powiecie Lipskim, określa uchwała Zarządu Powiatu Lipskiego (w zakładce: Uchwały Zarządu Powiatu Lipskiego).
Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lipsku Koryna Kucharczyk |
|
Opublikowane przez: Administrator BIP | Data wprowadzenia: 2023-02-13 12:31:46 | Data modyfikacji: 2025-03-19 12:04:43.
Opublikowane przez: Administrator BIP | Data wprowadzenia: 2022-05-18 21:40:18 | Data modyfikacji: 2022-05-18 22:02:55.
|
INFORMACJA DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lipsku od 1 stycznia 2022 roku proponuje osobom z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunom składanie wniosków w wersji elektronicznej za pośrednictwem darmowego Systemu Obsługi Wsparcia, dzięki któremu można bez wychodzenia z domu wnioskować o dofinansowanie do:
• turnusów rehabilitacyjnych, • przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych, • sprzętu rehabilitacyjnego, • likwidacji barier architektonicznych, • likwidacji barier technicznych, • likwidacji barier w komunikowaniu się
Do złożenia wniosku potrzebny jest:
• dostęp do Internetu, • konto w Systemie Obsługi Wsparcia, • profil zaufany lub podpis elektroniczny.
Aby złożyć wnioski w wersji elektronicznej należy skorzystać z darmowego Systemu Obsługi Wsparcia dostępnego pod adresem: https://sow.pfron.org.pl
Składanie wniosków jest możliwe przez 24 godziny na dobę!
Uwaga! Kryteria i wysokości dofinansowań ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych według algorytmu w zakresie rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych w Powiecie Lipskim, określa uchwała Zarządu Powiatu Lipskiego (w zakładce: Uchwały Zarządu Powiatu Lipskiego). |
|
Opublikowane przez: Administrator BIP | Data wprowadzenia: 2022-01-28 00:06:58 | Data modyfikacji: 2022-05-18 22:02:55.
|
Dofinansowanie ze środków PFRON dla osób z niepełnosprawnością
Mieszkające na terenie Powiatu Lipskiego osoby z niepełnosprawnością, które posiadają orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne (w przypadku osób poniżej 16 r.ż. orzeczenie o niepełnosprawności), mogą ubiegać się o uzyskanie dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) do następujących zadań:
1) uczestnictwo osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w turnusach rehabilitacyjnych.
2) zaopatrzenie w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze.
3) likwidacja barier architektonicznych, technicznych i w komunikowaniu się.
4) usługi tłumacza języka migowego lub tłumacza-przewodnika.
5) sport, kultura, rekreacja i turystyka osób niepełnosprawnych.
KTO MOŻE UBIEGAĆ SIĘ O DOFINANSOWANIE ZE ŚRODKÓW PFRON DO:
1) Uczestnictwa osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w turnusach rehabilitacyjnych:
- Osoba posiadająca orzeczenie:
- zakwalifikowana przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności lub
- całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy na podstawie odrębnych przepisów lub niepełnosprawności, wydane przed ukończeniem 16 roku życia.
- Osoba spełniająca kryterium dochodowe:
a) przeciętny miesięczny dochód, w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych, podzielony przez liczbę osób we wspólnym gospodarstwie domowym, obliczony za kwartał poprzedzający miesiąc złożenia wniosku, nie przekracza kwoty:
- 50% przeciętnego wynagrodzenia na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym,
- 65% przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej,
b) w przypadku przekroczenia kwot dochodu, kwotę dofinansowania pomniejsza się o kwotę, o którą dochód ten został przekroczony.
- Osobie niepełnosprawnej o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo równoważnym oraz osobie niepełnosprawnej w wieku do 16 lat może być przyznane dofinansowanie pobytu na turnusie rehabilitacyjnym jej opiekuna, pod warunkiem, że:
a) wniosek lekarza, zawiera wyraźne wskazanie wraz z uzasadnieniem o konieczności pobytu opiekuna,
b) opiekun:
- nie będzie pełnił funkcji członka kadry na tym turnusie,
- nie jest osobą niepełnosprawną wymagającą opieki innej osoby,
- ukończył 18 lat lub
- ukończył 16 lat i jest wspólnie zamieszkującym członkiem rodziny osoby niepełnosprawnej.
- Po uzyskaniu informacji o dofinansowaniu turnusu, uczestnik samodzielnie wybiera organizatora i miejsce turnusu.
- Osoba zainteresowana wybiera ośrodek i organizatora turnusu biorąc pod uwagę potrzeby wynikające z rodzaju swojej niepełnosprawności. Może skorzystać z pomocy pracowników Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie lub dokonać wyboru samodzielnie korzystając z elektronicznej centralnej bazy zawierającej - Informacje o ośrodkach i organizatorach turnusów rehabilitacyjnych, na Portalu Informacyjno-Usługowym EMPATIA, pod adresem elektronicznym: empatia.mpips.gov.pl.
2) Zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze:
- Osoba posiadająca orzeczenie:
- zakwalifikowana przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności lub
- całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy na podstawie odrębnych przepisów lub niepełnosprawności, wydane przed ukończeniem 16 roku życia.
- Osoba spełniająca kryterium dochodowe:
a) przeciętny miesięczny dochód, w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych, podzielony przez liczbę osób we wspólnym gospodarstwie domowym, obliczony za kwartał poprzedzający miesiąc złożenia wniosku, nie przekracza kwoty:
- 50% przeciętnego wynagrodzenia na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym,
- 65% przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej,
- Sprzęt rehabilitacyjny np. rowerek rehabilitacyjny, rotor rehabilitacyjny jest zlecany przez lekarza prowadzącego w przypadku konieczności rehabilitacji w warunkach domowych przy użyciu danego sprzętu. Sprzęt rehabilitacyjny ma służyć osobie niepełnosprawnej, a nie ułatwiać innym osobom sprawowania opieki nad nią. Nie ma określonego katalogu sprzętów rehabilitacyjnych.
3) Realizacji zadań likwidacji barier architektonicznych, technicznych i w komunikowaniu się:
- O dofinansowanie ze środków PFRON do ww. zadań mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne jeżeli ich realizacja umożliwi lub w znacznym stopniu ułatwi im wykonywanie podstawowych, codziennych czynności lub kontaktów z otoczeniem, mogą ubiegać się:
a) na likwidację barier architektonicznych w miejscu zamieszkania - osoby niepełnosprawne, które mają trudności w poruszaniu się, jeżeli są właścicielem nieruchomości lub użytkownikami wieczystymi nieruchomości albo posiadają zgodę właściciela lokalu lub budynku mieszkalnego, w którym stale zamieszkują (np. likwidacja progów, zamontowanie uchwytów, ułożenie podłogi antypoślizgowej, przerobienie wanny na brodzik lub tzw. mokrą łazienkę, poszerzenie drzwi w przypadku osób poruszających się na wózku inwalidzkim, budowa podjazdu),
b) na likwidację barier w komunikowaniu się i technicznych - mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności (np. specjalistyczna sygnalizacja świetlna, budzik świetlny, podnośnik wannowy).
- Dofinansowanie likwidacji barier w komunikowaniu się i technicznych nie przysługuje osobom niepełnosprawnym, które w ciągu trzech lat przed złożeniem wniosku uzyskały odpowiednio na te cele dofinansowanie ze środków PFRON.
4) Usług tłumacza języka migowego lub tłumacza-przewodnika.
Jeśli jesteś osobą niesłyszącą lub niedosłyszącą, potrzebujesz skorzystać z usług tłumacza języka migowego lub tłumacza przewodnika, możesz otrzymać dofinansowanie ze środków PFRON jeżeli jest to uzasadnione potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności.
5) Organizacji sportu, kultury, rekreacji i turystyki dla osób niepełnosprawnych mogą ubiegać się osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, jeżeli:
- prowadzą działalność na rzecz osób niepełnosprawnych przez okres co najmniej 2 lat przed dniem złożenia wniosku;
- udokumentują zapewnienie odpowiednich do potrzeb osób niepełnosprawnych warunków technicznych i lokalowych do realizacji zadania;
- udokumentują posiadanie środków własnych lub pozyskanych z innych źródeł na sfinansowanie przedsięwzięcia w wysokości nieobjętej dofinansowaniem ze środków Funduszu.
- Wniosek o dofinansowanie składa się w terminie do 30 listopada roku poprzedzającego realizację zadań.
UWAGA !
- Wnioski o dofinansowanie ze środków PFRON będą rozpatrywane w oparciu o kryteria i wysokości dofinansowań ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych według algorytmu w zakresie rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych w Powiecie Lipskim, które określa uchwała Zarządu Powiatu Lipskiego (w zakładce: Uchwały Zarządu Powiatu Lipskiego).
- Wniosek o dofinansowanie może złożyć osoba z niepełnosprawnością, w przypadku dziecka jego rodzic lub opiekun. Jeśli jednak osoba z niepełnosprawnością działa poprzez pełnomocnika lub ma ustanowionego opiekuna, do wniosku należy dołączyć kopię dokumentu potwierdzającego ten fakt (postanowienie sądu lub pełnomocnictwo notarialne).
- Do każdego zadania należy złożyć wniosek na właściwym druku wraz z wymaganymi załącznikami (w każdym wniosku znajduje się lista wymaganych załączników).
- Istnieje możliwość złożenia wniosku o dofinansowanie ze środków PFRON do turnusu rehabilitacyjnego oraz przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych drogą elektroniczną za pośrednictwem Systemu Obsługi Wsparcia (SOW) sow.pfron.org.pl Warunkiem złożenia wniosku za pośrednictwem systemu SOW jest posiadanie podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego.
http://www.pfron.org.pl/aktualnosci/szczegoly-aktualnosci/news/turnusy-rehabilitacyjne-2021/
- W przypadku likwidacji barier architektonicznych, technicznych, w komunikowaniu się, zakupu sprzętu rehabilitacyjnego oraz organizacji imprez sportowych, kulturalnych, rekreacyjnych i turystycznych dla osób niepełnosprawnych dofinansowanie nie obejmuje kosztów realizacji poniesionych przed przyznaniem środków PFRON i zawarciem umowy.
- W przypadku dofinansowania do uczestnictwa osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w turnusie rehabilitacyjnym oraz do zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze osoba z niepełnosprawnością otrzymuje pisemną informację o sposobie rozpatrzenia wniosku.
- Wnioskodawca musi posiadać środki finansowe na pokrycie wkładu własnego, ponieważ przepisy nie przewidują możliwości całkowitego sfinansowania realizacji danego zadania.
- Pracownicy PCPR w Lipsku mogą poprosić o udokumentowanie dochodu osoby z niepełnosprawnością oraz innych osób pozostających z nią we wspólnym gospodarstwie domowym.
- Dodatkowe informacje możecie Państwo uzyskać u pracowników realizujących poszczególne zadania w PCPR w Lipsku pod nr telefonu: 48/ 37 81 011.
|
|
Opublikowane przez: Administrator BIP | Data wprowadzenia: 2021-02-10 13:25:28 | Data modyfikacji: 2022-05-18 22:02:55.
|
INFORMACJA
Został wydłużony nabór wniosków o wsparcie w ramach programu pomocowego z PFRON – Moduł III ,, Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi”. Jest on skierowany do osób, które z powodu epidemii i zawieszenia działalności placówek zajmujących się rehabilitacją zawodową i społeczną, utraciły możliwość korzystania z prowadzonych przez nie zajęć przez okres co najmniej 5 dni następujących po sobie. Wnioski można składać do 16 listopada 2020 r.
Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lipsku Koryna Kucharczyk Informacja. Wniosek. |
|
Opublikowane przez: Administrator BIP | Data wprowadzenia: 2020-11-04 21:48:45 | Data modyfikacji: 2020-11-04 22:03:32.
Opublikowane przez: Administrator BIP | Data wprowadzenia: 2020-07-08 22:27:43 | Data modyfikacji: 2020-07-08 22:34:50.
|
INFORMACJA
Ruszył nabór wniosków o wsparcie w ramach programu pomocowego z PFRON – Moduł III ,, Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi”. Jest on skierowany do osób, które z powodu epidemii i zawieszenia działalności placówek zajmujących się rehabilitacją zawodową i społeczną, utraciły możliwość korzystania z prowadzonych przez nie zajęć przez okres co najmniej 5 dni następujących po sobie. Wnioski można składać do 4 września 2020 r. Informacja. Wniosek. |
|
Opublikowane przez: Administrator BIP | Data wprowadzenia: 2020-04-23 18:12:00 | Data modyfikacji: 2020-07-08 22:34:50.
|
Komunikat
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lipsku informuje, że aktualnie trwa modyfikacja druków wniosków o dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych tj.: - zaopatrzenia osób niepełnosprawnych w sprzęt rehabilitacyjny, - przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze, - likwidację barier architektonicznych, technicznych i w komunikowaniu się, - organizacji sportu, kultury, rekreacji i turystyki, - uczestnictwa osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w turnusach rehabilitacyjnych.
W związku z powyższym informujemy, że ww. wnioski nie będą wydawane i przyjmowane w okresie od 02.01.2020 r. do 26.01.2020 r.
Nowe druki wniosków będą dostępne w siedzibie PCPR Lipsko ul. Iłżecka 6, pok. nr 5 oraz na stronie internetowej www.pcprlipsko.samorzad.pl od dnia 27.01.2020 r.
Dyrektor PCPR
Koryna Kucharczyk
|
|
Opublikowane przez: Administrator BIP | Data wprowadzenia: 2020-01-03 20:07:07 | Data modyfikacji: 2020-01-03 20:09:44.
Opublikowane przez: Administrator BIP | Data wprowadzenia: 2020-01-03 09:47:02 | Data modyfikacji: 2020-01-03 10:01:33.
Data wprowadzenia: 2020-01-03 09:47:02 Data modyfikacji: 2020-01-03 10:01:33 Opublikowane przez: Administrator BIP
|