Dofinansowanie ze środków PFRON dla osób z niepełnosprawnością
Mieszkające na terenie Powiatu Lipskiego osoby z niepełnosprawnością, które posiadają orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne (w przypadku osób poniżej 16 r.ż. orzeczenie o niepełnosprawności), mogą ubiegać się o uzyskanie dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) do następujących zadań:
1) uczestnictwo osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w turnusach rehabilitacyjnych.
2) zaopatrzenie w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze.
3) likwidacja barier architektonicznych, technicznych i w komunikowaniu się.
4) usługi tłumacza języka migowego lub tłumacza-przewodnika.
5) sport, kultura, rekreacja i turystyka osób niepełnosprawnych.
KTO MOŻE UBIEGAĆ SIĘ O DOFINANSOWANIE ZE ŚRODKÓW PFRON DO:
1) Uczestnictwa osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w turnusach rehabilitacyjnych:
- Osoba posiadająca orzeczenie:
- zakwalifikowana przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności lub
- całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy na podstawie odrębnych przepisów lub niepełnosprawności, wydane przed ukończeniem 16 roku życia.
- Osoba spełniająca kryterium dochodowe:
a) przeciętny miesięczny dochód, w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych, podzielony przez liczbę osób we wspólnym gospodarstwie domowym, obliczony za kwartał poprzedzający miesiąc złożenia wniosku, nie przekracza kwoty:
- 50% przeciętnego wynagrodzenia na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym,
- 65% przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej,
b) w przypadku przekroczenia kwot dochodu, kwotę dofinansowania pomniejsza się o kwotę, o którą dochód ten został przekroczony.
- Osobie niepełnosprawnej o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo równoważnym oraz osobie niepełnosprawnej w wieku do 16 lat może być przyznane dofinansowanie pobytu na turnusie rehabilitacyjnym jej opiekuna, pod warunkiem, że:
a) wniosek lekarza, zawiera wyraźne wskazanie wraz z uzasadnieniem o konieczności pobytu opiekuna,
b) opiekun:
- nie będzie pełnił funkcji członka kadry na tym turnusie,
- nie jest osobą niepełnosprawną wymagającą opieki innej osoby,
- ukończył 18 lat lub
- ukończył 16 lat i jest wspólnie zamieszkującym członkiem rodziny osoby niepełnosprawnej.
- Po uzyskaniu informacji o dofinansowaniu turnusu, uczestnik samodzielnie wybiera organizatora i miejsce turnusu.
- Osoba zainteresowana wybiera ośrodek i organizatora turnusu biorąc pod uwagę potrzeby wynikające z rodzaju swojej niepełnosprawności. Może skorzystać z pomocy pracowników Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie lub dokonać wyboru samodzielnie korzystając z elektronicznej centralnej bazy zawierającej - Informacje o ośrodkach i organizatorach turnusów rehabilitacyjnych, na Portalu Informacyjno-Usługowym EMPATIA, pod adresem elektronicznym: empatia.mpips.gov.pl.
2) Zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze:
- Osoba posiadająca orzeczenie:
- zakwalifikowana przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności lub
- całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy na podstawie odrębnych przepisów lub niepełnosprawności, wydane przed ukończeniem 16 roku życia.
- Osoba spełniająca kryterium dochodowe:
a) przeciętny miesięczny dochód, w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych, podzielony przez liczbę osób we wspólnym gospodarstwie domowym, obliczony za kwartał poprzedzający miesiąc złożenia wniosku, nie przekracza kwoty:
- 50% przeciętnego wynagrodzenia na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym,
- 65% przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej,
- Sprzęt rehabilitacyjny np. rowerek rehabilitacyjny, rotor rehabilitacyjny jest zlecany przez lekarza prowadzącego w przypadku konieczności rehabilitacji w warunkach domowych przy użyciu danego sprzętu. Sprzęt rehabilitacyjny ma służyć osobie niepełnosprawnej, a nie ułatwiać innym osobom sprawowania opieki nad nią. Nie ma określonego katalogu sprzętów rehabilitacyjnych.
3) Realizacji zadań likwidacji barier architektonicznych, technicznych i w komunikowaniu się:
- O dofinansowanie ze środków PFRON do ww. zadań mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne jeżeli ich realizacja umożliwi lub w znacznym stopniu ułatwi im wykonywanie podstawowych, codziennych czynności lub kontaktów z otoczeniem, mogą ubiegać się:
a) na likwidację barier architektonicznych w miejscu zamieszkania - osoby niepełnosprawne, które mają trudności w poruszaniu się, jeżeli są właścicielem nieruchomości lub użytkownikami wieczystymi nieruchomości albo posiadają zgodę właściciela lokalu lub budynku mieszkalnego, w którym stale zamieszkują (np. likwidacja progów, zamontowanie uchwytów, ułożenie podłogi antypoślizgowej, przerobienie wanny na brodzik lub tzw. mokrą łazienkę, poszerzenie drzwi w przypadku osób poruszających się na wózku inwalidzkim, budowa podjazdu),
b) na likwidację barier w komunikowaniu się i technicznych - mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności (np. specjalistyczna sygnalizacja świetlna, budzik świetlny, podnośnik wannowy).
- Dofinansowanie likwidacji barier w komunikowaniu się i technicznych nie przysługuje osobom niepełnosprawnym, które w ciągu trzech lat przed złożeniem wniosku uzyskały odpowiednio na te cele dofinansowanie ze środków PFRON.
4) Usług tłumacza języka migowego lub tłumacza-przewodnika.
Jeśli jesteś osobą niesłyszącą lub niedosłyszącą, potrzebujesz skorzystać z usług tłumacza języka migowego lub tłumacza przewodnika, możesz otrzymać dofinansowanie ze środków PFRON jeżeli jest to uzasadnione potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności.
5) Organizacji sportu, kultury, rekreacji i turystyki dla osób niepełnosprawnych mogą ubiegać się osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, jeżeli:
- prowadzą działalność na rzecz osób niepełnosprawnych przez okres co najmniej 2 lat przed dniem złożenia wniosku;
- udokumentują zapewnienie odpowiednich do potrzeb osób niepełnosprawnych warunków technicznych i lokalowych do realizacji zadania;
- udokumentują posiadanie środków własnych lub pozyskanych z innych źródeł na sfinansowanie przedsięwzięcia w wysokości nieobjętej dofinansowaniem ze środków Funduszu.
- Wniosek o dofinansowanie składa się w terminie do 30 listopada roku poprzedzającego realizację zadań.
UWAGA !
- Wnioski o dofinansowanie ze środków PFRON będą rozpatrywane w oparciu o kryteria i wysokości dofinansowań ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych według algorytmu w zakresie rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych w Powiecie Lipskim, które określa uchwała Zarządu Powiatu Lipskiego (w zakładce: Uchwały Zarządu Powiatu Lipskiego).
- Wniosek o dofinansowanie może złożyć osoba z niepełnosprawnością, w przypadku dziecka jego rodzic lub opiekun. Jeśli jednak osoba z niepełnosprawnością działa poprzez pełnomocnika lub ma ustanowionego opiekuna, do wniosku należy dołączyć kopię dokumentu potwierdzającego ten fakt (postanowienie sądu lub pełnomocnictwo notarialne).
- Do każdego zadania należy złożyć wniosek na właściwym druku wraz z wymaganymi załącznikami (w każdym wniosku znajduje się lista wymaganych załączników).
- Istnieje możliwość złożenia wniosku o dofinansowanie ze środków PFRON do turnusu rehabilitacyjnego oraz przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych drogą elektroniczną za pośrednictwem Systemu Obsługi Wsparcia (SOW) sow.pfron.org.pl Warunkiem złożenia wniosku za pośrednictwem systemu SOW jest posiadanie podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego.
http://www.pfron.org.pl/aktualnosci/szczegoly-aktualnosci/news/turnusy-rehabilitacyjne-2021/
- W przypadku likwidacji barier architektonicznych, technicznych, w komunikowaniu się, zakupu sprzętu rehabilitacyjnego oraz organizacji imprez sportowych, kulturalnych, rekreacyjnych i turystycznych dla osób niepełnosprawnych dofinansowanie nie obejmuje kosztów realizacji poniesionych przed przyznaniem środków PFRON i zawarciem umowy.
- W przypadku dofinansowania do uczestnictwa osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w turnusie rehabilitacyjnym oraz do zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze osoba z niepełnosprawnością otrzymuje pisemną informację o sposobie rozpatrzenia wniosku.
- Wnioskodawca musi posiadać środki finansowe na pokrycie wkładu własnego, ponieważ przepisy nie przewidują możliwości całkowitego sfinansowania realizacji danego zadania.
- Pracownicy PCPR w Lipsku mogą poprosić o udokumentowanie dochodu osoby z niepełnosprawnością oraz innych osób pozostających z nią we wspólnym gospodarstwie domowym.
- Dodatkowe informacje możecie Państwo uzyskać u pracowników realizujących poszczególne zadania w PCPR w Lipsku pod nr telefonu: 48/ 37 81 011.
|